5651 Loglama Hizmetleri

Haziran 5, 2022
Değerli Hizmet
Hızlı Teklif İste

Hızlı Teklif İste

Hizmet Hakkında;

5651 Loglama Hizmetleri

5651 Loglama Hizmeti Neden Alınır?

5651 sayılı yasaya göre internet hizmetleri sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerin birbirinden farklı yükümlülükleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Kişilerin bu yükümlülük ve sorumlulukları almaları mecburidir.
Loglama işlemi ise dikkate alınması gereken bu kanunun başında yer almaktadır. Loglama ile sunulan sistemde meydana gelen davranışlar kayıt altına alınmaktadır. Loglama bir sistem bütünü olarak adlandırılabilir.
Günümüzde bu işlemin uygulanması mecburidirİnternet erişimi sağlayan kurum ya da kuruluşların tüm işlemlerinde loglama sistemi kullanılmak zorundadır.
Loglama işleminin kullanılmaması durumlarında internet üzerinden işlenebilecek herhangi bir suçtan gerçek ya da tüzel kişiler sorumlu tutulmaktadır.

5651 Kanunu’nun Kapsama Alanı Nedir?

5651 kanunu, internet üzerinden gerçekleştirilen tüm yayınların düzenlenmesi ve sağlanan yayınlar yolu ile işlenebilecek olan suçlar ile mücadele edilebilmesi için özel olarak oluşturulmuştur. Kanun, kullanıcılara işletmeleri üzerinden internet hizmeti sunan firmalara belirli sorumluluklar yüklemektedir.
Kişilere toplu internet erişim ve kullanım olanağı sağlayanlar için suç sayılabilecek içeriklere erişmek ya da farklı işlemler ile suç işleyebilecek kişilere karşı tedbir almak amacı ile kanun IP dağıtım loglarının internet sağlayıcısı tarafından kayıt edilmesini yükümlü kılmaktadır.

Loglama Nasıl Yapılır ve Süresi Ne Kadardır?

Sunulan yasaya göre altı aydan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelik ile belirlenecek süre kadar loglama kayıtlarının tutulması zorunluluğu bulunmaktadır. 5651 loglaması zorunludur ve iç ağa bağlanan cihazların IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarihini, saatini, cihazların MAC adreslerini kayıt altına almaktadır. Bu kayıtların elektronik ortamda saklanması ve oluşan log dosyalarının zaman damgası ile birlikte imzalanması gerekmektedir. 

Hizmet Veren Şirket

Sektöre 10 yıl önce ¨Kurumsal İnternet Hizmetleri¨ ve ¨Dijital Pazarlama Hizmetleri¨ olarak başladığı bu zaman yolculuğuna, teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte alanında uzman kişiler ile büyümeyi ve kaliteli hizmet vermeyi benimseyerek, ihtiyaç duyulan bilgi teknolojileri konularında hizmet vermektedir.

İlgili Hizmetler